2016 Ottawa Sun Scramble Wraps Up At Eagle Creek

Lise Jubineville & Brenda Pilon close out their win at the Ottawa Sun Scramble Ladies Open Championship (Photo: Scott MacLeod)
Hunter & Allen McGee repeat as Ottawa Sun Scramble Open Division Champions (Photo: Scott MacLeod)
Hunter & Allen McGee repeat as Ottawa Sun Scramble Open Division Champions (Photo: Scott MacLeod)

There was barely a lick of sunlight left at the Eagle Creek Golf Club in Dunrobin on Sunday evening as the final group at the 2016 Ottawa Sun Scramble finished up their tournament. It was appropriate though as the father and son team of Allen and Hunter McGee got everything they could out of their championship Sunday round to defend the title they first won together in 2015. The duo combined for a field best of -10 on Sunday to post -21 in total and win by three strokes.

In the Women’s Open division it was a runaway victory for Lise Jubineville and Brenda Pilon. Their -15 total for the two rounds of the tournament bested their closest rivals by eight strokes.

Top Results From Eagle Creek on Sunday & Outaouais GC on Saturday

The Open
1st – Hunter McGee & Allen McGee -21
2nd – Jared Coyle & Zac McEvoy -18
T3 – Chris McCuaig & Ben Bell -17
T3 – Martin Carre & Serge Gunner -17

Yakabuski Mortgages Ladies Open
1st – Lise Jubinville & Brenda Pilon -15
2nd – Erika Godwin & Bonnie Wolff -7
T3 – Brenda Fawcett & Carla Jensen -5
T3 – Kate Burnett-Isaacs & Kristin Ranieri -5

TMSI Senior Open
1st – Dale Watts & Kevin Byrd -17
T2 – Ken Clark & Rob Knights -16
T2 – Tony Dunn & Geoff Moore -16

Kevin Haime Junior Open
1st – Quinn Arial & Alexandre Lefebvre -13
2nd – James Parsons & Cameron Belanger -12
3rd – Kris Laushway & Brody Ranger -7

Maxfli Ladies B
1st – Luci Leblanc & Shari Johnson -8
T2 – Pauline Comeau & Liette Desparois +3
T2 – Lori Strike & Lise Proulx +3
T2 – Deb Fitzgerald & Laura Knowles +3

GolfWorks A
1st – Scott Gauthier & Daniel Enns -13
2nd – Josh Csori & Dylan Villeneuve -12
T3 – Robert Beaudette & Brian Elliott -9
T3 – Kyle Brown & Jamie Vesterfelt -9
T3 – Steve Burke & Dave Bristow -9
T3 – Jim Phillipps & Chris Vollett -9

GolfTEC B Division
1st – Scott Jessiman & Kevin Chevrier -11
2nd – Scott Rogers & Brad Durie -9
T3 – Steve Peters & Greg Smyth -6
T3 – Glenn Noonan & Lee Noonan -6
T3 – Rob Kennedy & Marty Belair -6

Absolute Comedy C Division
1st – Gary Birtch & Doug Veld -3
T2 – Heath Kelly & Charles Mornan -2
T2 – Russell Beattie & Graham Fergusson -2
T2 – Joe Whatley & Shawn Davidson -2

Top Flite Ladies C Division
1st – Michele McNeill & Ginette Seguin +8
T2 – Christian Bernard & Nancy Gray +11
T2 – Celina Stipanic & Louise Chevrier +11

QuickSnap D Division
1st – Nick Burden & Ken Lee -5
2nd – Denis Beaulac & Pat Corkery Even par
3rd – Ken Thomson & Mike Howe +5

Ladies D Division
1st – Veronica Pierce & Leslie Woollam +19
2nd – Kathy Logan & Lana MacKenzie +22
3rd – Laurie Duval & Angie White +29