Ottawa Sun Scramble Crowns Champions

The latest golf news and notes
The latest golf news and notes

The 2015 Ottawa Sun Scramble concluded Sunday with as heartwarming ending as you could imagine.

Allen McGee etched his name on the Flagstick Open division trophy for the seventh time but this instalment had a different touch – he won with his 14 year-old son, Hunter, instead of longtime ally Kyle Koski.

Father and son celebrated with a massive hug that delighted everyone watching.

The McGee’s earned their way to the top via a second round 60, surging them up the leaderboard and earning them a two round total of -20, three strokes better than their nearest rivals.

Sharing second place was the teams of Sebastien Deguire/Micheal Reaume and Terry O’Sullivan/Carter Trevisani.

The final tally for the six divisions that completed play today.

Flagstick Open (full results)

  1. Allen McGee (Glen Mar / ClubEG) & Hunter McGee (Glen Mar) -20
  2. Sebastien Deguire (Hunt Club) & Michael Reaume (Hunt Club) -17
  3. Terry O’Sullivan (Eagle Creek) & Carter Trevisani -17
  4. Chris McClure (Whitetail) & Jonah O’Connor (ClubEG) -15
  5. Zac Wood (Carleton) & Stu Check -15
  6. Jason Robertson (Pembroke) & Luke Mohns (Pembroke) -14
  7. Andy Rajhathy PGA (ClubEG) & Mitch Dale -13
  8. Teru Hino (Carleton) & Maxx Rochette (Camelot) -10

Ladies Open (full results)

  1. Kristin Ranieri (Rideau View) & Kate Burnett-Isaacs (Carleton) -14
  2. Brenda Pilon (Carleton) & Lise Jubinville (Carleton) -13
  3. Erika Godwin (Carleton) & Bonnie Wolff (Carleton) -7
  4. Brenda Fawcett (Eagle Creek) & Carla Jensen (Hunt Club) -4
  5. Pam Burnside (Rideau View) & Lynn Arnone (Rideau View) +2
  6. Erin McHardy (Cedarhill) & Liz Curan (Cedarhill) +2

TMSI Senior Open (full results)

  1. Stan Hogan (Mont Ste-Marie) & Graham Gunn PGA (White Sands) -23
  2. Kevin Byrd (Prescott) Dale Watts (Brockville) -19
  3. Douglas Kehler (Kanata) & Gord Weatherall (Kanata) -15
  4. Rob Knights (Perth) & Dan Tapp (GreyHawk) -14
  5. Bruce Walker (OAC) & Pat Stoqua (Eagle Creek) -12
  6. Tony Dunn PGA (Marshes) & Geoff Moore (Hunt Club) -10
  7. Bertrand Gignac (Tecumseh) & Gilles Farrell (Hautes-Plaines) -10
  8. Peter Mayo (Marshes) & Brian Darling (Camelot) -9

Kevin Haime Junior Open (full results)

  1. James Parsons (Mississippi) & Cameron Belanger (Kanata) -16
  2. Liam Oliver (Royal Ottawa) & Cameron Capello (Royal Ottawa) -12
  3. Jared Coyle (Carleton) & Connell Steers (Carleton) -12
  4. Tyler Cogan (Royal Ottawa) & Brendan Kuffner (Royal Ottawa) -12
  5. Kris Laushway (Prescott) & Brody Ranger (Prescott) -11
  6. Curtis Aldrich (Rideau View) & Phillip Martin (Rideau View) -10
  7. Max Dragon (Royal Ottawa) & Shawn Oliver (Royal Ottawa) -7
  8. Malcolm Simpson (Carleton) & Tore Guido (Rideauview) -4

GolfWorks A (full results)

  1. Benoit Legris (Rivermead) & Eric Legris -10
  2. Jeff Gordon (Hylands) & Bill Arvanitis -9
  3. Kyle Brown & Jamie Vesterfelt -9
  4. Derek Ladouceur (Canadian) & Bryan Richardson -8
  5. Alexandre Mizon (Royal Ottawa) & Terry Cowan (Canadian) -6
  6. Dave Bristow (Marshes) & Steve Burke (Marshes) -6
  7. Ryan Turner (Loch March) & Calvin Turner (Canadian) -4
  8. Cameron Fowell (Eagle Creek) & Scott Friendship (Eagle Creek) -2
  9. Rob Hietanen (GreyHawk) & Alistair Bland (GreyHawk) -1
  10. Jeremi Lapierre & Simon Lacroix (GreyHawk) +1

Ladies B (full results)

  1. Susan Gillean (Cedarhill) & Roxanne Gagné (Larrimac) -2
  2. Shari Johnson (Slammer Tour) & Luci Leblanc (Slammer Tour) -1
  3. Jane Clegg (Kawartha) & Susan Goheen (Hylands) E
  4. Tamara Chamberlain (Eagle Creek) & Carole Lemire +2
  5. Marie-Josee Bergeron & Monique Paquette +6
  6. Susan Phillips (Rideau View) & Monica Bialik (Rideau View) +7

For results of all divisions visit the Ottawa Sun Scramble website here.